Máte dotaz? Volejte 731 459 151

RD Děčany - výměna kotle

Jako náhradu za starý uhelný kotel bylo využito tepelné čerpadlo AWX economic o výkonu 14 kW. Vytápěný dům má výměru 220 m2 vytápěné plochy s tepelnou ztrátou cca 16 kW.

Už nechci topit uhlím, najdete pro mne vhodné řešení?

To byla otázka, kterou nám položil náš budoucí klient, který využíval pro vytápění pěkného rodinného domu v Děčanech dosluhující uhelný kotel. Ta věčná špína, uhelný prach, stopy popele v celém domě, hustý dým při zátopu a hlavně ta nekonečná úmorná práce.

Toto jsou pádné argumenty, které vedou většinu našich klientů k úvahám o změně zdroje vytápění, o změně přístupu k technickému zabezpečení domu, o změně kvality života. Pokud jsou podmínky vhodné je naše odpověď naprosto jasná: Tepelné čerpadlo!

Po několika setkáních, kdy jsme zákazníkovi vysvětlili všechny aspekty výměny uhelného kotle za tepelné čerpadlo, nabídli mu nejvodnější variantu šitou přesně pro jeho dům a navíc mu nabídli vyřízení administrace spojené s Kotlíkovou dotací, jsme si plácli a celý projekt se rychle rozjel.

Krok jedna: papíry, papíry...

Pro nás je to samozřejmě pouhá rutina, ale pro investora je administrace spojená s výměnou zdroje vytápění něco nového, co v naprosté většině případů ještě neřešil. Od toho jsme tu ale samozřejmě my. Ano standardně vyřizujeme veškeré papírování spojené s hladkým průběhem celé realizace. Vyřídíme hladký přechod na sazbu D57d pro tepelné čerpadlo, jednání s ČEZ Distribuce se odehrává bez nutnosti účasti investora jen na základě jednoduché plné moci. Papírování při žádosti o případnou dotaci? Žádné - i toto vyřídíme sami jen s plnou mocí. Co tedy klient sám vyřizuje? Odpověď zní NIC!

Krok dva: Stará kotelna musí pryč!

V této fázi se demontoval starý kotel a zastaralé vybavení strojovny, bojlery jsou většinou nepoužitelné, oběhová čerpadla stará s velkou spotřebou elektrické energie. Také je potřeba upravit prostory kotelny, nebudete přeci dávat novou technologii do uhelného skladu. Toto je práce pro investora, je na něm jak bude jeho budoucí strojovna vypadat.

Krok tři: Stavba základu pod tepelné čerpadlo.

Skříň tepelného čerpadla byla umístěna před domem tak, aby cesta pro propojení se strojovnou byla co nejkratší. V naprsté většině případů je délka propojení do 10 metrů. Tady byla situace ideální, technická místnost byla přímo za obvodovou zdí. V tomto kroku je v naprosté většině případů nutná příprava investora neboť tepelné čerpadlo by mělo být umístěno na pevném základu s drenážní jímkou, aby kondenzát při odmražování výparníku měl kam odtékat a nevytvářel v okolí tepelného čerpadla při déletrvajících mínusových teplotách ledovou plochu. Vytvoření takového základu je však velmi jednoduché a levné. Stačí pár kusů ztraceného bednění, trocha betonu, krumpáč a lopata. Pro vaši představu jsme přiložili názorný plánek pro stavbu takového základu.

 

 

Krok čtyři: Montáž

V této fázi nastoupil náš montážní tým. Tepelné čerpadlo bylo spolu s ostatním materiálem dopraveno na místo a stavba mohla začít. Celá akce postupuje v několika krocích:

  • zhotovení průrazů pro montáž primárního okruhu : průraz je potřeba zhotovit vrtáním, je potřeba zhotovit otvor, kterým je vedeno vedení skládající se ze dvou měděných trubek o průměru 28 mm a kabelového svazku. V případě, že je průraz veden kamennou podezdívkou domu, používáme jádrové vrtání.
  • usazení tepelného čerpadla na předem připravený základ
  • usazení akumulační nádoby a nepřímotopného zásobníku v technické místnosti
  • montáž elektrokotle a řídícího rozváděče
  • montáž primárního okruhu: propojení venkovní jednotky s vnitřním prostorem a akumulační nádobou
  • montáž sekundárního okruhu a připojení k topnému okruhu a okruhu TUV
  • montáž elektrického okruhu a připojení k síti
  • napuštění, odvzdušnění a natlakování systému
  • testy, topná a tlaková zkouška
  • uvedení do provozu

Při montáži vždy používáme trubky, fitinky, oběhová čerpadla a další součásti systému jen té nejvyšší kvality a to tak, aby jejich kvalita a životnost odpovídala vysoké kvalitě použitého tepelného čerpadla. Pro vaši představu přikládáme schéma celé montáže.

Celá pracovní délka montáže: 2 dny

 

Krok pět: A zase ty papíry

Posledním krokem při této realizaci byla administrativa spojená s uvedením tepelného čerpadla do provozu. V součinnosti s revizním elektrotechnikem byl upraven domovní rozváděč dle podmínek ČEZ a vystavena revizní zpráva. Ta byla spolu s protokolem o uvedení tepelného čerpadla doručena obchodníku s elektrickou energií pro hladké přidělení sazby D57d. Fotodokumentace nového zdroje a ostatní dokumenty byly také přiloženy k závěrečné zprávě žádosti o Kotlíkovou dotaci.

 

Autor: Tomáš Vlček jednatel Enco-tepelná technika s.r.o.

Vyměňte svůj starý kotel i Vy!

Vyměnit svůj starý špinavý kotel za moderní tepelné čerpadlo je velmi snadné. Uděláme to za Vás!

Rádi Vám pomůže s výběrem tepelného čerpadla, nezávazně a zdarma.

Nezávazná poptávka