Máte dotaz? Volejte 731 459 151

Údržba topného systému - to musíte vědět!

Pravidelný servis tepelných čerpadel

Údržba topného systému - to musíte vědět!

Také vás těší letní teploty a konečně jste vypnuli topení? Je logické, že po skončení topné sezóny nechcete ztrácet čas přemýšlením o vytápění a jeho údržbou. Je ale dobré si uvědomit, že Váš topný systém byl celou zimu v provozu a měli byste si ho nechat pravidelně kontrolovat - nejlépe po topné sezóně, aby vám příští zimu věrně sloužilo znovu a neocitli jste se nenadále v chladu.

V posledním příspěvku na blogu jsme se zaměřili na to, na co byste si měli dávat pozor při modernizaci vašeho topného systému: Nejdůležitějšími faktory je nízká spotřeba energie a dlouhý spolehlivý provoz. Ale jen pro pár (4 procenta) hraje při údržbě jejich vysněného vytápěcího systému důležitou roli jednoduchá údržba, když jsou nutné opravy. Pokud jde o údržbu vytápění, mnoho lidí má tendenci být neopatrní. Ale dnes bychom vám chtěli ukázat, proč je zde vyžadována pravidelnost a proč to rozhodujícím způsobem přispívá k požadovanému dlouhodobě spolehlivému provozu.

Servis neodkládejte: optimálně funguje pouze dobře udržovaný topný systém

Existuje mnoho dobrých důvodů pro pravidelnou údržbu vašeho topného systému. Profesionální oko pomáhá zajistit hladký provoz a zabránit náhlému selhání topení. Drobné problémy a chyby lze identifikovat a napravit v rané fázi. Kromě toho se ve svém domě můžete cítit naprosto bezpečně, protože během údržby je kontrolována funkční spolehlivost vytápění. Celkově pravidelné kontroly znatelně prodlouží životnost topného systému a zajistí jeho výkon a energetickou účinnost. Pokud váš topný systém dokáže plně využít svůj potenciál, budete mít prospěch z nižších nákladů na vytápění.

Mimochodem: tepelná čerpadla fungují bez spalování - důležité součásti nejsou znečištěny usazeninami sazí a síry, jako je tomu u topných systémů na olej nebo plyn. Pozitivní vedlejší účinek: To samozřejmě také snižuje náklady na údržbu.

Je důležitá údržba topného systému?

Ať už se jedná o fosilní vytápění, topení na tuhá paliva nebo tepelná čerpadla - ti, kteří udržují své vytápění v dobrém provozním stavu, mají výhody. Je ale také nutné nechat opravit topení? Nařízení o úsporách energie (EnEV) v oddíle 11 a směrnice EU 2010/31 / EU stanoví, že systémy vytápění a teplé vody musí být řádně provozovány, udržovány a opravovány. To znamená, že v zásadě existuje zákonný požadavek na údržbu vytápění. Cyklus však není specifikován.

Mnoho výrobců navíc kombinuje záruční nároky s roční údržbou odbornou společností. U všech otopných soustav se spalováním, např. U otopných soustav na tuhá paliva, biomasu a plyn, je předepsána povinnost kontroly spalinových cest a komínu. Pokud je váš otopný systém celkově v top stavu, bude lépe vyhovovat zákonným mezním hodnotám.

Jak často a kdy by se měla provádět údržba topení?

Abyste zajistili, že si váš topný systém udrží svůj plný potenciál, pokud jde o spolehlivost, životnost a účinnost, má smysl nechat topný systém jednou ročně nechat zkontrolovat odborníkem. V tomto roce jsou dobré i špatné časy. Ideální je jaro nebo léto. Pak nedochází k vytápění a pro obyvatele není nepříjemné, pokud je systém krátce vypnut. Mimochodem: Mnoho specializovaných společností má knihy s úplnými objednávkami, zejména v podzimních a zimních měsících. Je samozřejmě obtížnější najít termín pro údržbu vytápění. Nejlepší je tedy naplánovat si dostatečný čas před začátkem topné sezóny - tímto způsobem lze snadno a bez časového tlaku objednat jakékoli náhradní díly, které budete potřebovat.

Dobré vědět: Zajistěte si u své odborné firmy smlouvu o údržbě. To jsou často levnější než jednotlivé objednávky a údržba topení se provádí automaticky jednou ročně.

Co se děje během údržby?

Servisní práce se liší v závislosti na typu vašeho topného systému. Normálně se kontrolují následující body:

• Obecná vizuální kontrola
• Kontrola dílů podléhajících opotřebení, případně jejich výměna
• Kontrola membránové expanzní nádoby
• Kontrola tlaku vody, je-li to nutné: doplňte topnou vodu

Všechno ostatní vyplývá ze zvláštností příslušného topného systému: například u plynového topení se také kontroluje těsnost plynových potrubí, u olejového topení se kontrolují a případně čistí olejové nádrže. U tepelných čerpadel odborník standardně kontroluje elektrickou instalaci (uzemnění, zástrčky, kontakty), pojistné ventily a obecná nastavení. Kromě toho musí být zkontrolována kontaminace povrchu výparníku a zásobníku kondenzátu tepelných čerpadel vzduch / voda. V případě tepelného čerpadla země / voda se však kontroluje těsnost a průtok na straně zdroje kapaliny v okruhu kapaliny. Úplný seznam všech úkolů údržby naleznete zde.

Vzdálené odstraňování problémů: výhody vzdálené údržby


 

Při výběru nového topného systému hraje velmi důležitou roli možnost vzdálené údržby. Vzdálená údržba však může mít mnoho výhod jak pro soukromé osoby, tak pro servisní firmy. Naše tepelná čerpadla lze například kontrolovat, analyzovat a optimalizovat na dálku pomocí centrální řídicí jednotky x-center, nebo správy Teco-route. Jediné požadavky: připojení k internetu a předchozí registrace. V případě problémů jsou servisní pracovníci informováni přímo a mohou rychle reagovat - od svého stolu nebo dokonce na cestách. To umožňuje rychle odstranit závadu i o víkendech nebo svátcích. Z tohoto důvodu a pro pravidelnou údržbu dálkového vytápění nemusí být obyvatelé ani doma! Vzdálená údržba vám ušetří nutnost složitých schůzek a nakonec vám také ušetří náklady spojené s cestou a souvisejícím časem.

Jak vidíte, pravidelná údržba topení se vyplatí a zásadním způsobem přispívá k funkčnosti a životnosti vašeho topného systému. Protože i malé, zpočátku nepovšimnuté vady mohou mít fatální ekonomické dopady. Díky možnosti vzdáleně odstraňovat poruchy je nyní údržba vytápění jednodušší a pohodlnější než kdy dříve.

Péče o naše zákazníky je pro nás v Enco velmi důležitá. Námi instalovaná zařízení jsou v naprosté většině případů připojena k internetu a umožňují tak on-line diagnostiku.

Servis Enco-tepelná technika

Autor: Tomáš Vlček

Tomáš Vlček
Tomáš Vlček jednatel, Enco-tepelná technika s.r.o.

V roce 2014 založil společnost Enco-tepelná technika, v rámci které nainstaloval více jak 500 tepelných čerpadel a bezpočet klimatizací. Pod vedením pana Vlčka se firma zaměřuje na prodej kvalitních zařízení a poskytování nadstandardní péče svým zákazníkům.

Článek byl publikován 20. 7. 2020, aktualizace 17. 1. 2024